محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی میگوید دیپلماسی را به گزینه نظامی ترجیح میدهد

ولیعهد عربستان در مصاحبه ای با خبرگزاری سی بی اس هشدار میدهد که حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعود که در تاریخ 14 سپتامبر 2019 توسط پهپاد ها و موشکهای رژیم اسلامی انجام شد، خطری برای اقتصاد انرژی نفتی جهان است. او میگوید افزایش قیمت نفت باعث نخواهد شد که رژیم اسلامی ایران دست از تبهکاری هایش بردارد.
ولیعهد عربستان در این مصاحبه راه حلٌی را ارائه نمیدهد، اما میگوید اگر جهان اقدامی محکم و قاطع برای بازداشتن ایران انجام ندهد شاهد تشدید تنش‌هایی خواهیم بود که منافع جهانی را تهدید می‌کند. منابع نفتی مختل می‌شوند و قیمت نفت به طرز غیرقابل تصوری بالا خواهد رفت به گونه‌ای که تاکنون در عمر خود ندیده‎‌ایم. گفته ولیعهد عربستان در حالی است که برابر با گزارشی در خبر گزاری بی بی سی قیمت نفت برنت دوباره به حال اول خود 60 دلار در بشگه کاهش یافت.

حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو باعث توقف عرضه 5 درصدی نفت و افزایش 10 درصدی قیمت جهانی آن شد.
عربستان سعودی، ایالات متحده و برخی دولت‌های اروپایی رژیم ایران را در این حملات مقصر می‌دانند. با این حال تهران هرگونه حمله به خاک عربستان را تکذیب میکند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیشتر اعلام کرده بود شواهدی مبنی بر دست داشتن ایران در حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی وجود دارد و به همین علت قصد دارد بر تعداد نیروها و تجهیزات نظامی خود در پایگاه‌های عربستان بیافزاید.

مضاف بر این مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، قبلا” اعلان کرده بود که آنچه را كه ایران انجام داده “عملی جنگی” است. ولیعهد عربستان نیز گفته آقای پمپئو را تأیید میکند. علارغم تأیید اینکه رژیم ایران عملی جنگی انجام داده است، ولیعهد عربستان تاکید کرده است که یک تصمیم صلح آمیز را برای حل مناقشه میان کشورش و ایران را ترجیح می‌دهد زیرا جنگ بین این دو کشور باعث سقوط اقتصاد جهانی خواهد شد.

ولیعهد عربستان اضافه میکند منطقه خلیج فارس حدود 30 درصد منابع انرژی جهان، حدود 20 درصد معابر تجارت جهانی و حدود 4 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهد. وی هشدار میدهد اگر این سه مورد متوقف شوند باعث فروپاشی کامل اقتصاد جهانی خواهد شد.

رژیم ایران همواره حمله به تأسیسات نفتی آرامکو را تکذیت کرده است. در این مورد شبه نظامیان حوثی روز شنبه چهاردهم سپتامبر اعلام کردند که با 10 پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در بقیق و خریص حمله کرده اند. آنها گفتند که این حملات را در واکنش به حملات هوایی ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض علیه مواضع آنها صورت گرفته و قصد دارند در آینده دست به حملات گسترده‌تری بزنند. این در حالی است که سخنگوی نظامی حوثی ها سرتیپ یحیی سریع، در روز شنبه 28 سپتامبر خبر از حمله به شهر مرزی نجران عربستان سعودی و متلاشی شدن 3 تیپ و اسارت صدها نظامی ائتلاف عربستان علیه حوثی ها را اعلام کرده است. سرتیپ سریع میگوید این عملیات که نصر من الله نام گرفته، بزرگ‌ترین عملیاتی است که تا کنون علیه نیروهای سعودی انجام گرفته است. عربستان سعودی پیرامون این حمله ساکت مانده و خبری انتشار نداده است.

بنظر میرسد تا کنون عربستان سعودی نتوانسته است بطور یقین ثابت کند که حمله به تأسیسات آرامکو از جانب رژیم اسلامی ایران بوده باشد. رژیم اسلامی بر اثر خروج آمریکا از برجام و برگشت تحریمها در تنگنای اقتصادی شدیدی قرار گرفته است. تحریمها بر معیشت مردم ایران مؤثر بوده و اعتصابات و اعتراضاتی را شروع نموده اند. رژیم اسلامی بوحشت افتاده و کوشش دارد که جنگی بطور محدود با عربستان سعودی و ائتلاف آمریکا در خلیج فارس شروع کند. در این راستا پشتیبانی و حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی مستقیم و یا غیر مستقیم از طرف حوثی های یمن را شروع کرده و امیدوار است که این اقدامات باعث خواهد شد که ائتلاف آمریکا و عربستان سعودی به رژیم حمله نمایند. رژیم تصور میکند با ایجاد وضعیت جنگی میتواند مردم به پا خاسته ایران را سرکوب کرده و بحکومت جابرانه خود کماکان ادامه دهد.

محمد فارسی
30 سپتامبر 2019

Comments are closed.