محمد جواد ظریف در دیدار با مقام‌های فنلاندی گفت ایران علاقه‌ای به مذاکره با آمریکا ندارد

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران یکشنبه – به وقت محلی در بدو ورود به هلسینکی در جمع خبرنگاران در تشریح دلایل سفرش گفت ارتباطات ما با اتحادیه اروپا ارتباطات مهمی است مخصوصا اینکه اتحادیه اروپا تعهداتی در چارچوب برجام داده است و باید این تعهدات را اجرا کند. وی افزود لازم است در این زمینه ها با کشورهای اروپایی صحبت شود. همینطور در بحث مسائل منطقه ای، فنلاند، سوئد و نروژ فعال هستند،. از این طرز گفتار ظریف چنین استتباط میشود که تا کنون اروپائیان آنطور که انتظار رژیم از آنها برای باقی ماندن در برجام بوده اقدام لازم انجام نداده اند.

ایران پیش‌تر به اروپا فرصتی ۶۰ روزه داده بود تا بتواند به آنچه «تعهدات برجامی» است عمل کند. اروپا اما در واکنش می‌گوید که با تمام قوا تلاش کرده که برجام زنده بماند. تا کنون اروپائیان برنامه ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری اینستکس را برقرار کرده اند ولی هنوز اجرائی نشده است. لازم به تدکر است که رژیم التیمام هائی هم به اروپاتیان داده که اگر به تعهدات برجامی خود عمل نکنند، رژیم برنامه های عدم تعهدی خود مانند بالا بردن غلظت و مقدار اورانیوم غنی شده را اجرائی خواهد کرد. رژیم صحبت از سه مرحله ای بودن اقدامات عدم تعهدات برجامی اعلان کرده است که هر بار که اروپا به تعهدات برجامی در فرصت 60 روزه عمل نکند غلظت و مقدار اورانیوم مورد تعهد برجام را بالا خواهد برد. پس از سپری شدن فرصت 60 روزه اول، رژیم در رسانه همگانی خبر داد که غلظت اورانیوم غنی شده را به بیش از 3.7 رسانده و مقدار مورد توافق 200 کیلوگرم را نیز افزایش داده است.

ظریف در دیدار با پکا هاویستو، همتای فنلاندی خود گفت که رژیم علاقه‌ای به گفت‌وگو با واشنگتن ندارد. او متذکز شده که هرگونه میانجی‌گری میان ایران و ایالات متحده باید بر این نکته متمرکز باشد که آمریکا به برجام بازگردد، همان پیمانی که سال گذشته از آن خارج شد.

محمد جواد ظریف همچنین پیرامون رفع توقیف کشتی گریس‌۱ توسط دادگاه عالی جبل‌الطارق گفت که خوشحال است این آزمایش سخت برای اثبات بی‌گناهی ایران به پایان رسید و امیدواریم که این تصمیم به تنش‌زدایی منجر شود. او در ادامه تاکید کرد به ‌دلیل تحریم‌های ایالات متحده نمی‌توانیم درباره مقصد نفت خود خیلی شفاف باشیم چرا که آمریکا بطور غیرقانونی و با قلدری دیگران را از خرید نفت ایران باز میدارد.

پکا هاویستو، وزیر خارجه فنلاند در این دیدار با آقای ظریف تاکید کرد که اروپا تمام تلاشش را کرده است تا برجام برقرار بماند. او همچنین درباره امکان پیوستن فنلاند به اینستکس گفت: «در تلاش هستیم تا انواع مختلف مکانیسم‌های مالی از جمله اینستکس را بررسی کنیم، فنلاند به اینستکس نگاه مثبتی دارد. هنوز در این باره تصمیم نهایی نگرفته‌ایم اما به دنبال آن هستیم که امکان پیوستن به مکانیزم اینستکس را بررسی کنیم.»

ظریف پس از فنلاند بناست به سوئد و نروژ سفر کند. گفت ‌وگوها درباره مسائل بین‌المللی و بحث پیرامون اینستکس از محورهای دیدار با مقام‌های سوئدی و نروژی خواهد بود.

Comments are closed.