سخنگوی نظامی حوثی ها سرتیپ یحیی سریع: متلاشی شدن 3 تیپ و اسارت صدها نظامی

سرتیگ سریع سخنگوی حوثی های یمن

سخنگوی نیروهای مسلح یمن با اعلام عملیات “نصر من الله” در نجران عربستان از اسارت صدها نظامی سعودی و متلاشی شدن سه تیپ نظامی این رژیم خبر داده است.

بی بی سی خبر داده است حوثی‎های یمن اعلام کرده‌اند که در عملیات بزرگی در منطقه نجران در داخل خاک عربستان سعودی، سه تیپ ارتش سعودی را به محاصره خود درآورده و هزاران نفر را به اسارت گرفته و صدها کشته و زخمی نیز این عملیات داشته است. خبرگزاری رادیو فردا تعداد کشته شدگان را 500 نظامی و دستگیر شدگان را 2000 نفر اعلان کرده است. سرتیپ یحیی سریع گفته، این عملیات که نصر من الله نام گرفته، بزرگ‌ترین عملیاتی است که تا کنون علیه نیروهای سعودی انجام گرفته است.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه گفت در این عملیات، صدها کیلومتر مربع در محور نجران آزاد شد. عربستان هنوز وقوع چنین حمله‌ای را در نجران تایید نکرده است. در سال‌های اخیر و پس از ورود ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن، نیروهای حوثی حملات مختلفی به عربستان سعودی کرده‌اند که در برخی از آنها از پهپاد استفاده شده است.

در تازه ترین حمله به عربستان سعودی حوثی‌ها مسئولیت حمله به بزرگترین تاسیسات نفتی عربستان، آرامکو را برعهده گرفتند. این حمله باعث اختلال در تولید نفت عربستان شد ولی ثابت شده است که حمله به آرامکو از طرف حوثی ها نبوده بلکه مستقیما” از منطقه ای در ایران انجام شده است. در این حمله از پهپاد ها و موشک های بالاستیک استفاده شده است که خارج از امکانات حوثی ها میباشد.

حوثی‌های یمن که با گروهشان به نام “انصارالله” از سال ۲۰۱۴ تاکنون کنترل صنعا، پایتخت یمن را در دست دارند، از حمایت تهران برخوردارند. شورش مسلحانه این گروه علیه دولت مرکزی کشورشان موجب شد تا عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن به عربستان بگریزد. از آن زمان ائتلافی نظامی به رهبری عربستان سعودی در حمایت از دولت آقای هادی وارد جنگ با گروه حوثی‌ها شده است. این ائتلاف از حمایت‌های آمریکا و بریتانیا نیز بهره‌مند است.

حمله به نجران توسط حوثی ها با حمایت رژیم اسلامی نشان دهنده آنست که رژیم اسلامی ایران به دنبال حمله عربستان سعودی به حمایت آمریکا به ایران است. علت آنست که تحریم های آمریکا اقتصاد رژیم را با مشکلات سختی روبرو کرده که باعث فشار اقتصادی بر مردم ایران شده است. برابر با اخبار از داخل کشور گرانی بیداد میکند. بدین جهت اعتصابات و اعتراضات مردمی شروع شده و رژیم را بوحشت انداخته است. رژیم تصور میکند اگر از خارج به ایران حمله شود، بعلت وضعیت جنگی رژیم میتواند سرکوب مردم را شدید تر کرده و از اعتراضات آنها جلوگیری کند؛ تصوری ابلهانه اما حقیقتی انکار ناپذیر.

Comments are closed.