خبرگزاری تسنیم: از دیدگاه اقتصادی، بسته شدن تنگه هرمز اثری در قیمت نفت نخواهد داشت

محمد فارسی

به گزارش خبرگزاری تسنیم که به نقل از خبرگزاری بلومبرگ بررسی میکند که در زمان های گذشته تنگه هرمز از نظر عرضه و تقاضای نفت بسیار مؤثر بود و دور نمای عرضه را تحت تاثیر قرار میداد. اکنون تقاضا است که در بالا و پائین رفتن قیمت نفت اثر گذار است و نه دهانه خلیج فارس. مشاهده میشود حملات به نفتکش ها، سرنگونی پهپاد ها و قدرت نمایی های نظامی در تنگه هرمز تاثیر کمی بر قیمت نفت گذاشته است. شاید تاجران نفت باور نمی کنند رژیم با درگیری نظامی با ائتلاف قادر نخواهد بود بیش از یک روز دهانه خلیج فارس را بسته نگهدارد و پروسه اگر هم عملی شود چندان اثری روی قیمت نفت نخواهد گذاشت. شاید هم با مسیر های متفاوت و ایجاد لوله های حامل نفت به مناطق دیگر بارگیری مانند دریای سرخ، تنگه هرمز اهمیت استراتژیکی خود را از دست داده است. تسنیم بررسی میکند که توقیف نفتکش استنا ایمپرو یک مشکل کاملا انگلیسی است و دنیا شاهد توقیف نفتکشهای خارجی بیشتری توسط ایران نخواهد بود. صدور نفت از منطقه خلیج فارس و عبور نفتکش ها از دهانه خلیج فارس در تعیین نرخ نفت مؤثر نیست، اماٌ بعلت ندانم کاری ها و بی خردی سران رژیم ایران، اقتصاد ایران هنوز بسیار وابسته به فروش نفت است و با تحریمهای آمریکا و عدم صدور نفت توسط رژیم اسلامی ایران اقتصاد این کشور را با بحران مواجه کرده است.

عدم فروش نفت نقدینگی رژیم را برای پشتیبانی از جنگ داخلی سوریه، حزب الله لبنان، حشد الشعبی، حوثی های یمن، حماس و دیگر تروریست هایی که رژیم در سراسر جهان مورد حمایت قرار داده است را با مشکل مواجه کرده است. رژیم پشتیبانی از این گروه ها و تروریست ها را مترادف با ثبات رژیم میداند و در صورت عدم پشتیبانی از این گروه ها اختلاف بین جناهای رژیم باعث سقوط خواهد شد.

عدم صدور نفت و تحریم های پی در پی دیگر مانند تحریم سپاه پاسداران و اشخاص سیاسی و حقوقی مانند وزیر خارجه رژیم به عدم کارائی رژیم در سپهر سیاسی جهان افزوده است. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه رژیم همانند آیت الله ها و اخوند های سیاسی رژیم واهمه ای از دورغگوئی ندارد. در همین راستا او میگوید “در سفرم به نیویورک به من گفته شد که ظرف 2 هفته تحریم خواهم شد، مگر اینکه آن پیشنهاد (رند پال) را بپذیرم که بحمدالله نپذیرفتم.” ظریف ادامه میدهد که آمریکائیان بهر جا قدم نهادند با ایجاد فتنه، تنش و بحران همراه بوده است. او میگوید آمریکا پس از 18 سال در گیری در افغانستان هنوز با طالبان مذاکره میکند و بالاخره با خفت و خواری از افغانستان خارج خواهد شد. او همچنین میگوید حضور آمریکائیان در عراق باعث ایجاد داعش شد. او بیشرمانه بدبختی سوریه را نیز به آمریکائیان نسبت میدهد.

ظریف ادامه میدهد که دخالت آمریکا در سال 1988 و سرنگونی هواپیمای ایران-ار با 290 سرنشین از اقدامات آمریکائیان است. او حتی جنگ ویتنام را به رخ آنها کشیده و آمریکا را کشوری جنگ طلب و ماجرا جو خطاب میکند. او به امریکا هشدارمیدهد، آمریکا در کدام جنگی وارد شده که برنده آن باشد. ظریف با بیان اینکه آمریکا جز نابودی و خسارت در منطقه خاور میانه چیز دیگری به همراه نیاورده، همچنین عنوان کرد: گفتمان سلطه، ابرقدرت و زورگویی دوره اش تمام شده است. او میگوید که رژیم با مردم آمریکا درگیری ندارد و دولت آمریکا را قلدر و هفت تیر کش قلمداد میکند که با قلدری بر مردم خوب آمریکا حکومت میکند.

ظریف بدون اینکه کلامی پیرامون چهل سال کشت و کشتار و سرکوب مردم ایران توسط رژیم بمیان آورد اضافه میکند پیشرفت های رژیم از مردم ایران نشات میگیرد. همچنین به آمریکا خطاب میکند که آنها مردم ایران را با نوکران شان اشتباه گرفته اند. او میگوید ایران، جنس دیگری است. ایران بر هفت هزار سال تمدن استوار است. دوران امپراتوری ایران چندین برابر کل عمر آمریکاست.

سپس ظریف در باره توقیف گریس 1 که توسط دولت بریتاینا بعلت حمل نفت برای رژیم سوریه، که مورد تحریم اروپا است، میگوید کاری که انگلیس انجام داده، همدستی با تروریسم اقتصادی آمریکاست و در این هیچ شکی نیست و یک راهزنی دریایی است. او در باره برجام صحبت میکند و توضیح میدهد با تحریم های آمریکا و عدم اقدامات لازم توسط اروپا، رژیم دو مرحله عبور از محدودیت ها ی غنی سازی اورانیوم مندرج در برجام را انجام داده است و بزودی به مرحله سوم وارد میشود۰ وی باز هم با بیشرمی تمام میگوید رژیم هنوز به تعهدات خود در برجام باقی خواهد ماند! محمد جواد ظریف پیرامون اقدامات عدم تعهد به برجام و غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا میگوید این اقدامات در راستای تعهدات در برجام است و رژیم کما کان به تعهد خود به برجام پا بر جا مانده است!
مضاف بر اینکه محمد جواد ظریف پس از تحریم شدن اعلام کرد که این عمل اهمیتی برای او و رژیم ندارد، ولی نماینده دائم رژیم در سازمان ملل متحد سه شنبه 6 اوت 2019 در نامه ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، تحریم محمد جواد ظریف توسط آمریکا را «نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل» دانسته و خواستار مقابله دبیرکل سازمان ملل با این اقدام آقای ترامپ شده است.

در این راستا خبرگزاری رویترز در پاریس خبری را منتشر کرده است که در المانیتور آمده بود ، بموجب این خبرامانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از حسن روحانی دعوت کرده است که در نشست جی-7 کشور های صنعتی-اقتصادی در پاریس شرکت کند؛ رویترز در عین حال اظهار میدارد که این خبر صحیح نیست و چنین دعوتی از روحانی نشده است. المانیتور نوشته بود که حسن روحانی دعوت امانوئل مکرون را نپذیرفته است.

با این سخنرانی ها و اخبار جعلی حسن روحانی و محمد جواد ظریف و عمال رژیم، هر چه بیشتر به بی آبروئی خود دامن میزنند. مردم ایران دیگر به اینگونه جعلیات و دریوزگی ها گوش نخواهند داد. مردم عزیز ایران به پا خاسته اند و نشان آنرا از طریق گروه های 14 نفره کنشگران سیاسی-فرهنگی داخل کشور شاهد هستیم. بیانیه و سخنانان 14 زن شجاع ایران زمین که در رسانه های همگانی دیروز سه شنبه 6 اوت 2019 پخش شد گواه آنست که سقوط رژیم فاسد اسلامی فرا رسیده و شمارش معکوس شروع شده است.

پاینده ایران سربلند مردم بزرگوار ایران زمین
محمد فارسی
7 اوت 2019

Comments are closed.