خبرگزاری بلومبرگ: نخست وزیر بریتانیا، وقت آن رسیده که قرار داد اتمی جدیدی با رژیم ایران منعقد شود

بوریس جانسون در نیویورک

بوریس جانسون که برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته است، دوشنبه 23 سپتامبر در مصاحبه ای گفت که زمان آن رسیده است که قرارداد اتمی جدیدی با رژیم ایران منعقد شود. تا کنون بریتانیا همراه با کشور های فرانسه، آلمان، ایتالیا، روسیه و چین به دنبال مجاب کردن رژیم ایران بوده اند تا در توافق اتمی برجام که در سال 2015 برقرار شد باقی بماند.

آقای جانسون در مصاحبه خود به حمله رژیم به تأسیسات نفتی آرامکو اشاره میکند که شواهد نشان میدهند رژیم در این حمله دست داشته است و بریتانیا در صورت نیاز برای اقدام نظامی بر علیه رژیم به آمریکا کمک خواهد کرد. سخنان نخست وزیر بریتانیا واکنش رژیم را در بر داشت و سخنگوی وزارت خارجه ایران هشدار داد که بریتانیا بهتر است فروش تجهیزات نظامی به عربستان سعودی را متوقف کند تا از کشت و کشتار مردم یمن جلوگیری شود. لازم به یاد آوری است که رژیم اسلامی به حوثی ها و انصار الله یمن پهپاد و موشک میدهد و به آنها کمک میکند از این تجهیزات نظامی برعلیه عربستان سعودی استفاده کنند.

در این راستا رئیس جمهور آمریکا آقای ترامپ هم تأکید بر این داشته است که توافق اتمی 2015 مورد قبول آمریکا نیست و به همین علت آمریکا را در سال 2018 از برجام خارج و تحریم های قبل از برجام را بر گرداند. او خواستار قرداد جدیدی است تا اطمینان حاصل شود رژیم ایران نتواند هیچگاه به سلاح اتمی دست یابد.

این در حالی است که امانوئیل مکرون رئیس جمهور فرانسه کوشش میکند روحانی، رئیس جمهور ایران، با رئیس جمهور آمریکا ترامپ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفتگو، توافق پیرامون برجام و تحریمها بر علیه ایران برداشته شود. او هنگام آخرین نشست سران اقتصادی غرب، جی7، که در فرانسه برقرار شد نیز تا آنجا پیش رفت که وزیر امور خارجه رژیم، محمد جواد ظریف، را به آن نشست دعوت کند تا شاید راه کاری پیدا شود. مکرون همچنین برای دور زدن تحریمها بدنبال اجرائی کردن سامانه مالی اینستکس است تا با تزریق کمک مالی 15 میلیارد دلاری سامانه را ممکن و اجرائی نماید. مکرون علارغم کوشش های فراوان تا کنون نتوانسته به هیچیک ازاهداف خود دست یابد. دلایل شکست مکرون نیز آن است که در رژیم اسلامی رئیس جمهور و وزیر امور خارجه تنها تدارکات چی هستند و عامر فرمان رهبر خامنه ای. آنها قادر به تصمیم گیری در سطح جهانی نیستند. رهبر رژیم آیت الله خامنه هم بار ها تأکید کرده است که رژیم با آمریکا هرگز مذاکره نخواهد کرد. در آخرین سخنان خود خامنه ای گفت که اگر آمریکا تحریم ها را بردارد رژیم میتواند در گفتگوهای اتمی که آمریکا هم در آن شرکت داشته باشد شرکت کند.

رژیم اسلامی ایران در دروغگوئی و دسیسه بازی مهارت بسزائی دارد و نمیتوان به گفتمان و سخنان سران رژیم اعتمادی داشت.

Comments are closed.