خبرگزاری بلومبرگ: آدریان دریا 1 در حال تخلیه نفت خود به نفتکش های کوچکتر در دریای مدیترانه است

خبر گزاری بلومبرگ خبر داده است که ابر نفتکش گریس 1 که در جبل الطارق بدلیل حمل نفت از ایران برای رژیم سوریه توقیف شده بود، و سپس نام خود را به آدریان دریا 1 تغییر داد ممکن است نفت خود را در نفتکش های کوچکتر تخلیه نماید.

رژیم سوریه از طرف کشور های اروپائی تحت تحریم است و حمل نفت توسط آدریان دریا 1 خلاف مقررات تحریم های اروپا بود. پس از چند هفته تحت توقیف بودن و تعهد رژیم ایران که مقصد آدریان 1 سوریه نبوده است، دادگاه عالی جبل ااطارق حکم به آزادی نفتکش را صادر کرد. در مدتی که آدریان دریا 1 در جبل الطارق توقیف بود، آمریکا درخواست کرد بعلت تحریمهای امریکا بر علیه رژیم ایران، کشتی را تحویل بگیرد که مورد موافقت دادگاه عالی جبل الطارق واقع نشد. سپس آدریان دریا 1 در دریای مدیترانه به حرکت خود ادامه داد و هفته هائیست در این دریا سرگردان میباشد. خبر گزاریهای جهان حرکت نفتکش را دنبال میکردند. پس از آزادی از جبل الطارق خبر داده شد آدریان دریا 1 میخواهد در بندری در یونان پهلو بگیرد، اما کشور یونان چنین اجازه ای را به نفتکش نداد و آدریان دریا 1 مسیرش را تغییر داد و پس از مدتی سرگردانی در نظر داشت در بندری در ترکیه پهلو بگیرد. بندر مورد نظر که خبرگزاری ها از ان خبر دادند ظرفیت لازم برای پهلو گرفتن آدریان دریا 1 را نداشت و نتوانست به نفتکش اجازه پهلو گرفتن در بندر را صادر کند. سپس خبر داده شد که ادریان دریا 1 در حال تخلیه نفت در بندری در سوریه است که آنهم صحت نداشت و آدریان دریا 1 بسر گردانی خود در دریای مدیترانه ادامه داد.

آخرین خبر آنست که آدریان دریا 1 میخواهد نفت خود را به نفتکش های کوچکتر تخلیه کند و آن طریق محموله نفتی اش را بفروش برساند تا از این طریق بتواند تحریمهای اروپا را دور بزند. یکی از این نفتکش ها که توسط تصاویر ماهواره ای شناخته شده است، نفتکش یاسمین است که تخت لوای پرچم ایران حرکت میکند. تصاویر ماهواره ای توسط شرکت تکنولوژی ماکستر ارائه شده است. وزیر امور خارجه بریتانیا در ماه گذشته هشدار داده بود که رژیم نمیتواند نفت به سوریه تحویل دهد، چنین اقدامی خلاف مقررات بین الملل اروپا است. تصاویر تهیه شده توسط شرکت ماکستر احتمال میدهد آدریان دریا 1 ظرف هفته آینده نفت خود را در نفتکش های کوچکتر تخلیه نماید.

سفیر رژیم در بریتانیا در توئیتی نوشت که نفت آدریان دریا 1 به شرکت های خصوصی فروخته شده است. فروش نفت به شرکت های خصوصی با تحرمیهای اتحادیه اروپا تقابل ندارد. لازم به تذکر است که رژیم ایران میتواند بهر کشوری که بتواند از رژیم اسلامی نفت خریداری کند، نفت بفروشد. تحریمهای امریکا کشور های خریدار را تحت فشار گذارده است که از رژیم نفت خریداری نکنند و اگر چنین اقدامی نمایند مورد جریمه امریکا قرار خواهند گرفت. بدین نحو کشور امریکا تا کنون توانسته است فروش نفت ایران را در حد پائین تر از 100 هزار بشگه در روز نگهدارد.

رژیم اسلامی ایران بارها اعلام کرده است، اگر رژیم نفت نفروشد هیچ کشور دیگری در خلیج فارس نیز نمیتواند نفت خود را از طریق تنگه هرمز حمل و بفروش برساند. رژیم در ایران راستا به اقدامات تروریستی مانند بمب گزاری و انفجار نفتکش ها در بندر فجیره، دریای عمان نموده است و آخرین اقدام رژیم حمله پهپادی و موشکی به تأسیسات نفتی عربسنان سعودی، آرامکو، است که حوثی ها میگویند آنها حمله را انجام داده اند و رژیم ایران هرگونه دست داشتن در این حمله را تکذیت میکند. برابر با شواهد موجود قطعات باقی ماند از حمله مرتبط به پهباد موشک های کروز رژیم اسلامی است. بمنظور اقدامات تروریستی رژیم در خلیج فارس، آمریکا ائتلاف دریائی ای شامل آمریکا، بریتانیا، استرالیا، امارات عربی و عربستان سعودی را برقرار کرده است تا از اقدامات تروریستی نیروی دریائی سپاه پاسداران رژیم در تنگه هرمز جلوگیری شده و امنیت کشتی رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز تأمین گردد.

محمد فارسی
3 اکتبر 2019

Comments are closed.