حکومت نظامی در در بغداد: برگرفته از خبرگزاری بی بی سی – پنجشنبه 3 اکتبر 2019

تظاهرات بغداد 3 اکتبر 19

حکومت نظامی در در بغداد: برگرفته از خبرگزاری بی بی سی – پنجشنبه 3 اکتبر 2019

گزارشگر بی بی سی از درگیری شدید بین نیروی انتظامی عراق و معترضان خبر داده است. معترضان به ظاهر بدنبال احقاق حق بخاطر بیکاری، فساد در دستگاهای دولتی و همچنین نیروی حشط الشعبی که در تمام ارگانهای دولت عراق نفوذ کرده اند میباشد. بهمین علت در شهر های بغداد، بصره، نصیریه، اماره و حله که بطور کلی در جنوب کشور عراق قرار دارند حکومت نظامی برقرار شده و تا دستور ثانوی ادامه خواهد یافت.

برابر با گزارش رسانه های داخلی عراق تظاهرات عراق، در سه روز گذشته، تا کنون 7 کشته و بیش از صد ها مجروح بجای گذارده است. این علارقم آنست که نیروهای انتظامی – امنیتی از ورود خبر نگاران به قسمتهائی که تظاهرات شدت دارد جلوگیری میکند. بنظر میرسد تظاهرات خود جوش و بدون هر گونه رهبری میباشد. امروز نخست وزیر عراق اعلام کرد که از ساعت 5 صبح امروز پنجشنبه عبور و مرور هرگونه خودرو و اشخاص در این شهر ها و بخصوص بغداد ممنوع است. آمبولانس ها که کشته شدگان و مجروهان را به بیمارستان انتقال میدهند. همچنین رفتن و آمد کارمندان و کارگران برق رسانی، آب رسانی و اشخاصی که یه زیازتگاه ها رفت و امد میکند و اشخاصی که قصد رفت و آمد به فرودگاه ها را دارند از محدویت های حکومت نظامی مستثنی میباشند

تظاهر کنندگان کوشش کردند که باز به مرکز شهر به میدان تحریر وارد شود که پلیس از ورود انها جلوگیری کرده است ولی رسانه های داخلی عراق خبر از پرتاب چندین خمپاره به قسمت سبز بغداد خبر میدهد که وزارت خانه های عراق و سفارتخانه های کشور ها در آن قرار گرفته است.

نخست وزیر عراق عبد المهدی در پیامی به تظاهر کنندگان گفته است تظاهرات باعث تأسف است و پیرامون درخواست تظاهر کنندگان رسیدگی خواهد کرد. برابر با گزارش بانک جهانی بطور تقریف 25 در صد از مردم عراق که میتواند کار کنند، بیکارند، و فساد مالی در دستگاهای دولتی عراق بیداد میکند.

محمد فارسی
3 اکتبر 2019

Comments are closed.