تظاهرات معترضان در عراق با شلیک گلوله و گاز اشک آور به خشونت کشیده شد

تظاهرات بغداد

برابر با گزارش رویترز لااقل دو نفر در تظاهرات روز سه شنبه 1 اکتبر 2019 بغداد و جنوب عراق کشته شدند و به بیش 200 نفر آسیب بدنی رسیده است. تظاهر کنندگاه به خاطر بیکاری، فساد در سیستم اداری کشور عراق و ضعف خدمات عمومی به تظاهرات پرداختند. نیروهای انتظامی عراق بمنظور متفرق کردن تظاهر کنندگان با گاز اشک آور و گلوله به آنان حمله ور شدند و در درگیری های بین نیروی های پلیس و تظاهرکنندگان دو نفر کشته و بیش از 200 نفر مجروح شدند.

نیروهای پلیس برای متفرق کردن مردم معترض در میدان طاهر بغداد از شلیک گاز اشک آور و ماشین آب پاش استفاده کردند. در این درگیری ها برابر با گزارشی از پلیس امنیتی بیش از 40 نفر نیروی امنیتی نیز زخمی شده اند. معترضین که تعداد آنها حدود ۳ هزار نفر تخمین زده می‌شود تلاش داشتند خود را به منطقه سبز بغداد که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌های خارجی قرار دارند برسانند. .

گزارش‌هایی در خصوص اعتراض مردم نسبت به قدرت گیری شبه نظامیان در روندهای سیاسی عراق نیز منتشر شده است. عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در جلسه هفتگی کابینه در روز سه‌شنبه بیانیه‌ای را صادر کرد که نوید فرصت‌های شغلی بیشتر برای فارغ‌التحصیلان را می‌دهد. وی در این بیانیه به وزارت نفت و دیگر ارگان‌های دولتی دستور داده سهمیه ۵۰ درصدی برای کارگران محلی در قراردادهای خود با شرکت‌های خارجی قائل شوند.

خبر نگار رویترز میگوید خود شاهد بوده است که تعدادی زیادی از مردم با سر و روی خونین توسط آمبولانسها به بیمارستان حمل شده اند.

Comments are closed.