تشدید بحران کشتی رانی در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و امکان در گیری نظامی

دولت آمریکا از کشتی‌های تجاری خود خواسته است که که قبل از ورود به خلیج فارس، وضعیت خود به مقامات نیروی دریائی آمریکا و بریتانیا خبر دهند.

آژانس دریانوردی ایالات متحده نیز خبر داده است که رژیم در سیستم جی پی اس ناوهای تجاری اختلال ایجاد میکند تا کشتی ها را به سمت آبهای ساحلی ایران کشیده و پس از ورود به آبهای ایران نسبت به توقیف آنها اقدام کنند. به گفته این نهاد، لااقل دو بار طی سه ماه اخیر از اختلال در جی‌پی‌اس کشتی های تجاری گزارش دریافت نموده اند. رژیم اسلامی این اتهامات را تکذیت میکند.

نیروی دریائی سپاه پاسداران رژیم اسلامی امنیت خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان را، با اقدامات نابخردانه مانند انفجار نفتکش ها در فجیره، انفجار نفتکش ها توسط مین های چسبنده و توقیف نفتکش ها به دلایل واهی، بخطر انداخته است. ایالات متحده نیز حضور نظامی‌اش را در خلیج‌فارس افزایش داده و به همه کشتی‌های تجاری حامل پرچم آمریکا اعلام کرده که در صورت مواجهه با هر رویداد یا فعالیت مشکوکی باید آن را به ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده و نیروی دریایی بریتانیا اطلاع دهند. وزیر دفاع بریتانیا روز دوشنبه، 5 ماه اوت 2019 ، اعلام کرد که جهت حفاظت از کشتی‌های تجاری در خلیج فارس به ائتلاف نیروی دریایی ایالات متحده می‌پیوندد.

منطقه خلیج فارس از نظر دریانوردی و امنیت عبور و مرور کشتی های تجاری هر روزه وخیم تر میشود. بنظر میرسد بمنظور جلو گیری از صوانح و در گیری نظامی، ائتلاف آمریکا از راه های گوناگون استفاده میکند تا راه حلی پیدا کنند که امنیت کشتی رانی در خلیج فارس تأمین شود و از درگیری نظامی با نیروی دریائی سپاه پاسدارا ن پرهیز نمایند.

Comments are closed.