برابر گزارشی در خبرگزاری رویترز بریتانیا به ائتلاف آمریکا برای «تأمین امنیت در خلیج‌فارس» می‌پیوندد

وزیر دفاع بریتانیا روز دوشنبه، ۱۴ مرداد، رسما اعلام کرد که به مأموریت آمریکا برای تأمین ناوبری آزاد در خلیج فارس می‌پیوندد. علارغم این پیوند وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرد که این اقدام بدون توجه به سیاست دیپلماتیک بریتانیا در قبال رژیم ایران است. واکنش اولیه کشورهای آلمان و فرانسه برای پیوستن به این ائتلاف منفی بوده اما وزیر خارجه آلمان پیشنهاد «مأموریت نظارتی» در خلیج فارس ارائه کرده است. فرانسه نیز با ائتلاف اروپا برای تأمین کشتی رانی در خلیج فارس موافق است.

دو هفته قبل بریتانیا پیشنهاد برقراری یک ائتلاف اروپائی برای تأمین امنیت کشتی رانی در خلیج فارس را اعلام نموده بود، ولی کشور های فرانسه و آلمان از آن استقبال نکردند. پیشنهاد بریتانیا هنگامی روی داد که نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» روز ۲۸ تیر بدست نیروهای سپاه توقیف شد؛ مقام‌های جمهوری اسلامی محل توقیف این نفتکش را تنگه هرمز اعلام کرده‌اند اما بریتانیا می‌گوید «راهزنی دریایی» علیه این نفتکش در دریای عمان و در آب‌های بین‌المللی روی داد.

پیوستن کشورهای اروپائی به ائتلاف آمریکا بمنظور تأمین امنیت کشتی رانی در خلیج فارس، امکان درگیر نظامی رژیم با ائتلاف آمریکا را بمراتب بیشتر خواهد نمود.

Comments are closed.