امانوئل مکرون و دونالد ترامپ از احتمال دیدار روسای‌جمهوری ایران و ایالات متحده خبر دادند.

ترامپ: در شرایط مناسب آماده ملاقات با حسن روحانی هستم

امانوئل مکرون و دونالد ترامپ روز دوشنبه از احتمال دیدار بین روسای‌جمهوری ایران و ایالات متحده خبر دادند.

رئیس‌جمهوری فرانسه روز دوشنبه چهارم شهریور گفت که در نشست رهبران گروه هفت توافقی درباره بحران ایران بدست نیامد ولی در زمینه نکات فنی پیشرفت‌هایی حاصل شد. وی تصریح کرد که شرایط برای ملاقات دونالد ترامپ و حسن روحانی فراهم شده است. آقای مکرون خبر داد که با رئیس‌جمهوری ایران تلفنی گفت‌وگو کرده و به او گفته که اگر با ترامپ ملاقات کند این یک دیدار تاریخی خواهد بود و می‌توانیم به یک توافق برسیم. رئیس‌جمهوری فرانسه افزود که این دیدار می‌تواند ظرف چند هفته آینده صورت گیرد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز با اعلام اینکه «ایران نباید موشک بالستیک و سلاح هسته‌ای داشته باشد و دوره توافق اتمی باید طولانی‌تر باشد»، در این نشست خبری گفت که «اگر شرایط مناسب باشد آماده است با رئیس‌جمهوری ایران ملاقات کند».

رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفت ایران همان کشوری نیست که دو سال‌ونیم پیش بود یعنی زمانی که وی بر سر کار آمد. آن زمان حامی شماره یک تروریسم در جهان بود. وی بار دیگر تاکید کرد که «آمریکا خواهان تغییر رژیم ایران نیست» و گفت «احساس مثبتی درباره ایران دارد و این کشوری است که ظرفیت بالایی دارد».

آقای ترامپ در پاسخ به پرسشی پیرامون احتمال دادن غرامت به ایران بابت تحریم‌های واشینگتن گفت که قرار نیست بابت این تحریم‌ها غرامتی به ایران پرداخت شود. رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: «ما پولی نمی‌دهیم، قرار نیست پولی بدهیم». آقای ترامپ در عین حال گفت کشورهای زیادی هستند که خط اعتباری به ایران خواهند داد تا با آن کار خود را پیش ببرد.

در همین حال، صدراعظم آلمان نیز روز دوشنبه اعلام کرد که در نشست سران هفت کشور صنعتی «یک گام بزرگ رو به جلو» درباره ایران برداشته شد و از آن ستایش کرد. آنگلا مرکل می‌گوید که رهبران کشورهای گروه ۷ شنبه شب بحث سازنده‌ای درباره ایران داشتند، که بعد با سفر غیرمترقبه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، به شهر بیاریتز که محل اجلاس بود همراه شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: «این یک گام بزرگ رو به جلو است که نه تنها نمی‌خواهیم ایران به سلاح‌های هسته‌ای دست یابد. صدراعظم آلمان درباره نوع پیشرفت مذاکره با ایران توضیح بیشتری نداد.

Comments are closed.