آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف مقرر در برجام فراتر رفته است

برابر با گزارشی در رسانه اینترنتی رویترزف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه 30 ماه اوت 2019 با انتشار گزارشی اعلام کرد میزان ذخایر و خلوص اورانیوم غنی شده ایران بار دیگر از حد مقرر در برجام فراتر رفته است

آژانس که نهاد ناظر بر اجرای مفاد توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ است، در ماه ژوئیه هم اعلام کرده بود که ایران خلوص اورانیوم خود را از 3.67 درصد فراتر برده و میزان ذخایر را نیز از حد مصوب 202.8 کیلوگرم افزایش داده است.

جمهوری اسلامی ایران در ماه مه (اردیبهشت) امسال و در سالگرد خروج یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا از برجام، با شکایت از انفعال طرف‌های دیگر طرف برجام و به ویژه آلمان، بریتانیا و فرانسه برای تضمین منافع ایران از این توافق بین‌المللی اعلام کرد تعهدات برجامی خود را کاهش می‌دهد.

براساس گزارش آژانس، ایران در حال حاضر ۲۴۱/۶ کیلوگرم غنی شده دارد و در حال غنی سازی اورانیوم با غنای ۴/۵ درصد است. با این همه، ایران کماکان فاصله بسیار زیادی با غنی سازی ۲۰ درصدی پیش از اجرای برجام دارد

جمهوری اسلامی ایران تهدید کرده است که در صورت ادامه روند کنونی و بی‌پاسخ ماندن مطالبات این کشور از دیگر طرف‌های برجام، سومین مرحله از کاهش تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای را آغاز خواهد کرد.

Comments are closed.